-3.5 C
Prijedor

JELKA – SIMBOL PRAZNIČNOG BLAGOSTANJA

Dolaskom novogodišnjih praznika, tradicija ukrašavanja jelke zauzima centralno mjesto u mnogim domovima. Nije bitno ukrašavate li jelku skupocjenim staklenim kuglicama ili onim jeftinijim, ona je simbol blagostanja, sreće, radosti i nade. Prema mišlјenju građana, kićenje jelke je tradicija koja uveselјava sve ukućane. Manje je važno da li je jelka živa ili plastična, jer su najvažniji trenuci provedeni u zajedništvu, ukrašavanju i stvaranju praznične atmosfere koja unosi radost u svaki dom.
“Kitimo jelku svake godine. Imali smo zadnjih godina plastičnu koja je, nažalost, završila na smeću, što znači da moramo nabaviti novu. Sada se dvoumimo između plastične i žive jelke. To je kod nas tradicija i obožavamo da stavlјamo puno paketića ispod jelke, kako bi se d‌jeca okupila i radovala otvaranju poklona”, rekla je jedna sugrađanka.
Poslјednjih godina, mnogi biraju plastične jelke zbog cijene, praktičnosti i dugovječnosti. Ipak, još uvijek postoje oni koji se odlučuju za žive jelke, često s cilјem očuvanja ekološke ravnoteže.
“Potražnja za jelkama smanjena je poslјednjih godina. Ipak, još uvijek ima lјudi koji kupuju žive jelke s busenom, jer ih žele posaditi nakon praznika ispred kuće. U našem rasadniku cijena živih jelki kreće se od 20 do 60 KM, u zavisnosti od veličine”, rekao je Branislav Vulin, poslovođa u rasadniku “Gornja Puharska” iz Prijedora.
Po njegovim riječima, ukoliko se neko odluči za živu jelku, važno je da se o njoj pravilno brine.
“Svježa jelka može se vrlo lako presaditi, ali treba poštovati period adaptacije. Naime, lјudi je često unesu u dnevnu sobu, a nakon što završe novogodišnji praznici, izbace je van, obično u januaru. Tada jelka doživlјava veliki stres, jer iz kuće s temperaturom od 20 stepeni izlazi na vanjsku, koja može biti ispod nule. Trebalo bi je, prema pravilima, postepeno adaptirati – prvo smjestiti u podrum, pa tek onda iznijeti van kako bi se sačuvala. Naravno, dok je u kući, potrebno ju je povremeno zalijevati”, dodao je Vulin.
Iz rasadnika “Čustić” kažu da potražnja za novogodišnjim jelkama počinje krajem novembra i da je trenutno interesovanje prilično. Cijena žive jelke s busenom zavisi od veličine i kreće se od 15 do 60 KM.
“Mi isklјučivo prodajemo žive bilјke koje naši građani kupe i drže u zatvorenim prostorijama, iako one nisu namijenjene za takve prostore, ali mogu ostati u njima od 15 do 20 dana. Nakon toga, mogu se iznijeti na terasu i držati do naredne godine. Ako neko nema prostor na terasi, može ih posaditi u parku, pošto jelka zna narasti do 30 metara. U saksijama, mogu ostati najduže dvije do tri godine”, rekao je Sabit Čustić, vlasnik rasadnika.
On je dodao da nije pobornik sječe i prodaje jelki bez busena, ali da, ukoliko se neko odluči na takvu kupovinu, mora znati kako što duže održati drvo svježim.
“Dosta puta su me zvali i pitali kako da održe živu bilјku koja je odsječena. Mi to u praksi ne radimo i ne podržavamo sječu bilјaka. Neka radi ko šta hoće, ali treba znati da ta mrtva bilјka ne koristi ničemu. Ipak, ako se neko odluči da ima odsječenu jelku, ne treba je drži u potpuno toplom prostoru, pogotovo ne blizu peći ili grijalice, jer će to ubrzati njeno propadanje. Ako žele da jelka duže zadrži lijep izgled, treba je čuvati na temperaturi od oko 20 stepeni, u prostoru s dovolјno svjetlosti uz povremeno, lagano prskanje vodom”, savjetuje on.



Renata Š. Novaković

NAJČITANIJE