Osiguranici koji boluju od cerebralne paralize ubuduće će imati pravo na invalidska kolica na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja i nakon navršenih 18 godina života, što ranije nije bio slučaj. Pored toga, osiguranici do 18 godina starosti, kao i trudnice koje boluju od dijabetesa tip 1, a nalaze se na intenziviranoj insulinskoj terapiji dobijaju pravo na veći broj trakica za mjerenje nivoa šećera u krvi – 1800 godišnje, umjesto dosadašnjih 1200.
Ovo je, između ostalog, predviđeno novim Pravilnikom o uslovima i postupku za obezbjeđivanje medicinskih sredstava koji je počeo da se primjenjuje. Ove promjene predstavljaju značajan korak ka poboljšanju kvaliteta života i podrške osiguranicima sa specifičnim zdravstvenim potrebama.
Novi pravilnik kojeg je usvojio i Upravni odbor FZO RS donosi još neke novine, kao što je finansiranja novih medicinskih sredstava koja do sada nisu ni bila dio obaveznog zdravstvenog osiguranja, poput aparata za mjerenje pritiska za slijepa lica, kao i nekoliko sredstava koji su potrebni osiguranicima kod trajne traheostome, a uvršteno je i jedno novo sredstvo za urogenitalni sistem i inkontineciju.
Pored finansiranja novih medicinskih sredstava, Fond je za određena medicinska sredstva proširio indikaciono područje, sa posebnim akcentom na prevenciju. Primjera radi, kod antidekubitalnih medicinskih sredstava, kao što su dušeci i jastuci, Fond će, u određenim medicinskim stanjima, finansirati ova sredstva preventivno, kako bi se spriječio nastanak dekubitusa. Ranije je finansiranje bilo ograničeno samo na slučajeve kada je dekubitus već bio razvijen. To se odnosi isključivo na osiguranike koji zbog svog zdravstvenog stanja moraju dugo vremena da borave u krevetu. To uključuje pacijente sa komatoznim stanjima, kvadriplegijom, paraplegijom, rijetkim bolestima, teškim neuromišićnim oboljenjima, cerebralnom paralizom, kao i one u terminalnim fazama onkoloških oboljenja. Cilj ove mjere je ne samo poboljšanje kvaliteta života pacijenata, već i smanjenje dugoročnih zdravstvenih troškova zbog tretmana dekubitalnih rana, odnosno komplikacija.
Takođe, Fond je novim pravilnikom smanjio rok trajanja odobravanja pojedinih medicinskih sredstava, poput koncentratora kiseonika sa 120 na 60 mjeseci, kao i računara opremljenog govornim softverom sa 84 na 60 mjeseci. Cilj smanjenja roka trajanja određenih medicinskih sredstava je nastojanje Fond da osiguranicima obezbijedi kontinuitet dostupnosti medicinskih sredstava, ali i obezbjeđenje adekvatnog servisa i popravke aparata od strane isporučioca u okviru garantnog roka. Napominjemo i da je ovim novim pravilnikom pojednostavljena procedura odobravanja potrošnog materijala za insulinske pumpe, pa je samo za prvo odobravanje potrebno komisijsko odlučivanje, a za svako naredno se ovo pravo ostvaruje ovjerom naloga u poslovnicama FZO RS na osnovu prijedloga ljekara specijaliste.
Pored ovih novina, pravilnikom su korigovane i cijene određenih medicinskih sredstava koje finansira Fond u cilju usklađivanja sa tržišnim i regionalnim standardima, pa je u nekim slučajevima došlo do povećanja, a u nekim do smanjenja cijena. Korekcija cijena osigurava da troškovi Fonda budu održivi, istovremeno pružajući osiguranicima konkurentne i dostupne usluge.
Dakle, sve ove promjene usmjerene su ka stvaranju pravednijeg, dostupnijeg i efikasnijeg zdravstvenog osiguranja koji odgovara potrebama osiguranika. Ove novine pokazuju i da sistem posebnu pažnju posvećuje grupama sa specifičnim zdravstvenim potrebama, kao što su osobe sa invaliditetom, pacijenti sa dijabetesom i trudnice. To je još jedan primjer da Fond kontinuirano analizira sve svoje akte osluškujući potrebe osiguranika i struke, a sve u cilju jednostavnije primjene prava u praksi.
Fond zdravstvenog osiguranja RS