Na zajedničkoj konferenciji za medije, mještani Vrbica i Topolika zaahvalili su se lokalnoj upravi na rješavanju problema vezanih za poplave. Ističu da je uređenje korita rijeke Miloševice spriječilo poplave u ova dva naselja. Vladimir Trifunović kaže da je bilo najgore kada su prije dvadesetak godina mještani do grada dolazili prelazeći Miloševicu preko drvenog balvana. Dodaje da je težak period bio i 2014. godine kada je njemu i mnogim domaćinstvima voda ušla u kuću i sve uništila. Napominje da treba pohvaliti ono što je dobro. “Došli su neki bolji dani za naše naselje i počelo je da se radi na infrastrukturi, počeli smo da dobijamo obrise jednog modernog naselja. Mi smo ovdje narod koji je došao, ostavio svoje domove, došao bez ičega. Mi smo takav narod, da kažem, prkosan, koji je navikao da se bori. Trudimo se, ne tražimo ništa previše, ali ono što nam se obeća da nam se ispuni i to je ostvareno. Pogotovo dolaskom gospodina Javora na vlast, došli su bolji dani za naše naselje. Kada je u pitanju zadnja poplava, nikad gora situacija nije bila, ali kod nas je bilo najbolje do sada. Zaista nismo imali nikakvih problema i mogli smo lagano da prođemo u bilo kojoj odjeći i obući, Nismo imali problema sa poplovom i to je ono što treba da se naglasi. Mentalitet našeg naroda je takav, mi ćemo nešto što nije dobro na sva zvona da kudimo, a što je dobro, onda ćemo teže to da kažemo. Naravno da uvijek može bolje, ali nama kojima je bilo teško, mi smo zadovoljni i nastavljamo da radimo dalje. Imamo nove projekte i u dogovoru sa gradskim vlastima, radimo na tome i trudimo se da svaki dan ovo bude sve bolje naselje, ljepše za život naših porodica, djece i svih budućih pokoljenja”, poručio je Trifunović.

Prisjećajući se poplave 2014. godine, nastavnik istorije i geografije u penziji Vojislav Došenović kaže da su to bili užasno teški dani za stanovnke Vrbica i Topolika. I on je zahvalan lokalnoj zajednici što ove godine nije bilo poplave i problema u ova dva naselja. “Haos je bio te 2014. godine. Ljudi su dolazili iz Topolika parkirati auta u grad da bi ih spasili od poplave. Gradski organi vlasti uspjeli su da ispune svoje obećanje, da prošire korito rijeke Miloševice i nama ovdje od prošle poplave vode uopšte nije bilo”, kaže Došenović.
Gradonačelniik Prijedora Slobodan Javor je naglasio da je lokalna zajednica zajedno sa mještanima Vrbica i Topolika utvrdila prioritete i krenula u regulaciju korita rijeke Miloševice. “Stavili smo da je prioritet uređenje korita rijeke Miloševice, prioritet ne samo za ovo mjesto već i za grad Prijedor. Drago mi je što smo uz podršku vlade Republike Srpske i nadležnih institucija obizbjedili dio sredstava za uređenje korita rijeke Miloševice, Izgrađeni su parapetni zidovi u dužini od 900 metara. Prva faza je završena, ostale su i druga i treća faza. Trenutno rješavamo imovinsko pravne odnose. U međuvremenu, dok smo čekali da se rješe imovinsko pravni odnosi i da Vode Srpske rješavaju svoj dio prosla za ono što je bilo planirano po projektu. grad Prijedor je angažovao mašine i firme da uredimo korito rijeke Milošvice u čitavom toku, znači do Banjaluške ceste. Produbljivali samo korito, izdizali nasipe, što je na kraju bilo i ključno da omogućimo bolji protok vode, da se voda ne zadržava i zapravo to je bio cilj koji je urodio plodom”, rekao je Javor.
Gradonačelnik Prijedora rekao je da je Vlada Republike Srpske odobrila 5,5 miliona maraka za uređenje korita Sane i Gomjenice. Dodao je da Vode Republike Srpske završavaju svoj dio procedura i najavio da će nakon što prođu žalbeni rokovi, izvođać koji prođe na tenderu krenuti sa izgradnjom parapetnog zida i nasipa. Javor je najavio da će veliki nasip biti izgrađen i u Raškovcu, čime bi i ovo naselje bilo zaštićeno od poplava.
Zoran Sovilj