Neke odluke lako je ispraviti, dok druge ostavljaju neizbrisive posljedice. Izrada trajne tetovaže spada među izbore koji se teško mogu promijeniti bez tragova. Prije nego što se odlučimo na tetoviranje, ključno je da budemo detaljno informisani o svim aspektima ovog procesa. “Kada sam bio mlađi, imao sam želju da se tetoviram, jer sam to doživljavao kao neki vid svog izražavanja. Međutim, imao sam sreću da je otac bio protiv. I uvijek se vodio pričom: ‘Ti se tetoviraj, a ja imam brusilicu da to skinem’. Tako da, nakon 36 godina, i dalje nemam tetovažu”, rekao je jedan naš sugrađanin.
U jednom od prijedorskih tatu studija potražili smo odgovor na pitanje šta je važno znati prije tetoviranja. Pored savjeta o samom procesu nastajanja trajnih tetovaža, naglašena je važnost higijene, odabira pravog umjetnika i pripreme kože, kako bi se izbjegli potencijalni problemi i osigurao kvalitetan rezultat.
“Neophodno je prvo se informisati. Prvi i najčešći oblik informisanja je putem interneta, a pošto se tamo mogu naći svakakve informacije, ne treba se ničega strogo držati. Tu se mogu dobiti prve informacije o motivu koji žele raditi, šta on predstavlja i da li je to stvarno ono što predstavlja njih. Poslije toga dolazi informisanje o artisti. Bitno je da se nađe stručna osoba, čiji su higijenski uslovi po visokim standardima i da je to neko kome mogu vjerovati”, pojasnila je Kristina Jauz, vlasnica “3%” tatu studija.
Dodaje da u ovom studiju svaki klijent, nevezano da li želi da se istetovira ili samo informiše, može doći na besplatne konsultacije sa tatu majstorima.
“Razgovaramo o dobrim i lošim stranama tetoviranja, kao i o samom dizajniranju slike. Izrada tetovaže traje par sati, dok bi priprema trebalo da traje mnogo duže, kako bi krajnji rezultat bio kvalitetan i klijent zadovoljan”, navodi Jauzova.
Tetoviranje, iako popularan oblik samoistraživanja i umjetničkog izraza, može imati ozbiljne posljedice po zdravlje kože, napominju dermatolozi. Stručnjaci ističu da proces tetoviranja može trajno oštetiti kožu, te savjetuju da se dobro razmisli prije donošenja ovakvih odluka.
“Tetovažom se uništava integritet kože, pigment se ubacuje duboko u sam derm. Ono što znamo iz iskustva je da kvalitet samih pigmentnih supstanci, koje se stavljaju u kožu, često upitnog porijekla, nekvalitetne su i ne zadovoljavaju sve standarde koje treba da ima jedan medicinski preparat koji se stavlja u kožu. Postoje izuzeci u smislu salona gdje se to radi na stručnom nivou, pod visoko higijenskim kriterijumima, ali tetoviranje je nešto što dermatolog nikada neće preporučiti i odobriti”, rekao je dr Dejan Elenkov, šef Odsjeka dermatovenerološkog odjeljenja u Bolnici “Dr Mladen Stojanović”.
Dermatolozi upozoravaju da je potreban oprez kod uklanjanja tetovaža, jer lasersko uklanjanje može biti jednako traumatično za kožu kao i hirurški zahvat. Ukoliko se osoba odluči na uklanjanje, preporuka je da se to čini u specijalizovanim laser- centrima sa dugogodišnjim iskustvom.
“Opet se tu naprave greške kad se ode u kozmetički salon kod priučenih kozmetičara koji daju sebi za pravo da tetovaže uklanjaju, jer ako se ne ukloni kako treba, naprave se ozbiljni ožiljci na koži. Na kraju se dobije još gore stanje kože, nego što je bilo sa tetovažom. Koža kod svakog čovjeka je specifikum za sebe i ne može se znati kako će to vezivno tkivo reagovati nakon takvih zahvata, koji se moraju vršiti duboko i koji zadiru u integritet kože. Zahvati moraju biti takvi, jer se mora doći do dubljih struktura kako bi se došlo do pigmenta koji je duboko ubačen u derm “, dodao je Elenkov. Postupak uklanjanja tetovaže je dugotrajan i može doći do neželjenih reakcija, napominju stručnjaci. Važno je konsultovati se sa dermatologom kako bi se izbjegle ozbiljnije komplikacije i ožiljci.
Renata Š. Novaković
Foto: Freepik