9.2 C
Prijedor

(VIDEO) NEVLADIN SEKTOR POD LUPOM JAVNOSTI

 Zakon o nevladinim organizacijama korak je ka ostvarenju prava Republike Srpske da zaštiti svoje institucije, društvo i vrijednosti od stranih pritisak, naglašava  predsjednik RS Milorad Dodik. On kaže  da se ovaj zakon oslanja na praksu razvijenih zemalja koje žele transparentan rad nevladinog sektora. Isto se želi i u Srpskoj, pogotovo nakon izlaska na vidjelo sve većeg broja argumenata protiv USAID-a zbog finansiranja nevladinih organizacija koje podržavaju političke agende koje su suprotne stavovima I interesima domaćih zajednica.

“Koliko smo mogli da vidimo da je u poslednjih nekoliko godina 400 i nešto miliona dolara ušlo u BiH. Znate, 400 miliona dolara kad udje u neku državu to mora da se vidi, ne samo u BiH ,  da je ušlo u Njemačku vidjelo bi se. A ovdje se ne vidi.To su podzemne operacije bile,  podrška nevladinim organizacijama, podrška nekim medijima , vašim kolegama koji su sebi dozvolili da budu prodani. Zato su u stvari i branili neki imaginarni pristup da oni imaju pravo na sve samo zato što primaju od strane vlade sredstva”, izjavio je za SRNU Dodik.

Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razoj i visoko obrazovanje navodi da nevladine organizacije nisu politički akter.

“Oni ne predstavljaju nikoga , nemaju nikakav legitimitet da rade u političkom životu.Koga predstavljaju nevladine organizacije? Pojavljuju se i djeluju kao političke partije.Države koje ne regulišu rad nevladinog sektora uđu u jedan vrlo nestabilan politički period,  jer o političkim pitanjima govore oni koji ne učestvuju legalno I legitimno u političkom životu”, kategoričan je Budimir.

U resornom ministarstvu vrlo jasni I precizni o nadležnostima nevladinog sektora.

“Utvrdili smo prijedlog Nacrta ovog zakona koji definiše određene obaveze neprofitnih organizacija u slučaju da su one finansirane , odnosno imaju bilo koju vrstu pomoći iz inostranstva.Na taj način smo definisali I šta je to neprofitna organizacija u tom smislu ali I šta su to strani subjekti koji pomažu te neprofitne organizacije. Definisali smo I koje su njihove aktivnosti koje ne dozvoljava sam zakon I u tom smislu smo se kretali upravo u onom što nam omogućava kako Ustav RS, pozitivno-pravni propisi RS, Ustav BiH, ali I Evropska konvencija o ljudskim pravima I slobodama”, kaže Miloš Bukejlović, ministar pravde u Vladi RS.

Grad Prijedor izdvaja 1. 700. 000 KM za rad Organizacija civilnog društva. Usvajanjem zakona biće  regulisan rad nevladinih organizacija u Srpskoj I konačno  uveden red u ovu oblast, ali će se zaštititi I nevladin sektor čiji su projekti od interesa za društvenu zajednicu.

“Između grada Prijedora I nevladinog sektora postoji zaista dugogodišnja uspješna saradnja evo nepunih 30 godina.  Mi dva do tri puta godišnje organizujemo FOKUSGRUPE OCD na kojima zaista otvoreno razgovaramo o svim temama i potencijalnim problemima , svim pitanjima koja su važna za naš grad i dobrobit naših građana.Upravo iz tih razloga i na bazi tih razgovora determinišemo prioritetne oblasti od značaja za našu lokalnu zajednicu i putem Javnih poziva nastojimo otkloniti nedostatke u društvu i unaprijediti položaj naših građana po oblastima djelovanja”, ističe Aleksandar Milješić, v.d. načelnik Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i NVO.

Predstavnici pojedinih NVO nisu željeli  komentarisati zakon o posebnom registru I javnosti rada neprofitnih organizacija, jer  po ocjenama stručnjaka iz ove oblasti određen broj NVO ima plemenite I korisne aktivnosti, ali postoji i jako velik broj onih osnovanih da bi na indirektan način finansirale politike koje nisu odmah uočljive.Podsjećamo, u žiži javnosti ovih dana američka nevladina organizacija USAID čiji je rad zaranjen u Americi I njeno djelovanje dovedeno u kontekst sumnjive organizacije na tlu BiH, a u  samo  poslednje  4 godine USAID je angažovao 40. 000 ljudi u BiH  i utrošio preko 400 miliona dolara.Uz opravdanu sumnju da se novac,  osim u civilni sektor ulijevao i u politički prostor BiH, što će biti predmet obrade istražnih organa.

Gordana Kaurin

NAJČITANIJE