Polaganjem vijenaca kod spomenika „Za krst časni“ i u prostorijama Policijske uprave, paljenjem svijeća u Kamenom cvijetu, parastosom, svečanim defileom i prigodnim kulturno-umjetničkim programom, obilježen je 30. maj, Dan odbrane grada Prijedora. U ranim jutarnjim satima, muslimansko-hrvatske paravojne snage organizovano i iz više pravaca napale su Prijedor 30. maja 1992. godine. Poginulo je 15 branilaca, a 27 je ranjeno. Braneći svoj grad tog jutra poginuo je i Boško Žujić. I nakon 33 godine, supruga Nada s bolom se prisjeća tog vremena, a naročito teških trenutaka kada je nakon nepuna dva mjeseca sahranila i dvadesetogodišnjeg sina Borislava. Kaže da je nakon toga mjesecima na groblju danjivala i noćivala. “Ja ne znam uopšte kako sam preživjela, vjerujte. Svaki dan sam išla na groblje, ja i mati i moja ujna. Mada to nije vrijedilo, bol i tugu ništa nije moglo da zaustavi. Dvije godine sam svaki dan bila na groblju. Kad mi se rodila unuka od starijeg sina, onda mi je bilo lakše i sad, hvala Bogu, imam još i praunuku”, kaže Nada.

U napadu na Prijedor među ranjenima bio je i Slavko Bera, pripadnik rezervnog sastava policije. Rafalom je pogođen u obje noge, u blizini podvožnjaka gdje je njegov saborac Boško Katić poginuo. Smatra da je u to vrijeme bilo dosta naivnosti i pogrešnog vjerovanja u mogućnosti očuvanja mira. “Nisu mi jasne neke stvari. Da li smo morali tako da gubimo ljude da nam izginu i da bude toliko ranjenih. Da se nismo pripremili, iako smo vidjeli da od toga mira i suživota nema ništa. Žao mi je svih poginulih, žao mi je invalida koji osjećaju posljedice, sam znam kako je i volio bih da se čuvamo i da radimo, da se razvijamo. Ako ne budemo ekonomski jaki, badava nam je sva politika”, poručio je Bera.

Gradonačelniik Prijedora Slobodan Javor poručio je da branioci grada ne smiju biti zaboravljeni, dodajući da lokalna zajednica istovremeno mnogo pažnje posvećuje izgradnji kvalitetnijeg života svih građana i međuvjerske tolerancije. “Ponosni smo na sve hrabre junake koji su taj dan stali i odbranili naše kuće, naša ognjišta, naše domove i zapravo omogućili nam da danas živimo u slobodi, svoji na svome, da živimo u našem Prijedoru. Mi ovo obilježavanje želimo da svake godine podignemo na viši nivo, da imamo tu dosta sadržaja koji govore o tom periodu koji je i težak period za sve nas, ali zapravo, što više sadržaja imamo, što više o tome pričamo, istina će otići na taj način daleko”, naglasio je Javor.

Učesnici obilježavanja Dana odbrane grada poručili su da svake godine žele da na miran i dostojanstven način pošalju poruku o istini tog vremena, kao i poruku da su za izgradnju mira, tolerancije i suživota na ovim prostorima.



Zoran Sovilj