U Prijedoru je obilježena 31 godina od osnivanja Sedmog odreda specijalne brigade policije Ministatrstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Nakon parastosa u Crkvi Svete Trojice, položeni su vijenci na centralni spomenik „Za krst časni“ borcima poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu i na spomen-ploču u zgradi Policijske uprave Prijedor posvećenu poginulim policajcima. Nekadašnji pripadnik Sedmog odreda Dragan Dragojević ističe da je jedinica bila operativna, kvalitetna i mobilna na cijelom prostoru Republike Srpske. Dodaje da je važno potomcima ostaviti sjećanja na ključne istorijske događaje.

“Sve što mi danas radimo, ostavljamo u amanet svojim potomcima. Sjećanjem na naše ljude koji su ostavili svoje života i dijelove tijela, odajemo im čast i poštovanje . Kako se mi prema njima odnosimo, tako očekujemo da se prema nama odnose naši potomci i mislim da je to najveća tekovina”, rekao je Dragojević.

Ratni komandant Sedmog odreda Zlatko Brdar naglasio je da je ova jedinica uspješno izvršila sve borbene zadatke u zoni odgovornosti Šestog korpusa Vojske Republike Srpske.
“Odred je bio mobilna, antiteroristička jedinica. Pored borbenih dejstava, radili smo i određene policijske poslove gdje su bile veoma rizične situacije, tako da smo kraj rata dočekali na najzapadnijim dijelovima, u Koprivni”, istakao je Brdar.

Obilježavanju godišnjice formiranja Sedmog odreda Specijalne brigade policije prisustvovali su predstavnici svih deset odreda koliko ih je bilo u Brigadi. Dejan Bodiroga došao je iz Trebinja, a bio je pripadnik Trećeg odreda i kaže da se i danas pripadnici Specijalne brigade mogu osloniti jedan na drugoga ako im zatreba bilo kakva pomoć. “Mi smo vrlo često u toku rata bili u sadejstvu. I danas se obilazimo. Čak i ako nešto privatno zatreba, pomažemo se. Ne samo sa Prijedorom, nego svi odredi između sebe, svih deset odreda koliko je postojalo. Iako je prijedorski odred formiran 1994. godine, malo kasnije nego ostali odredi, kompletna komanda togaodreda bila je u MUP-u od samog nastanka MUP-a i u Specijalnoj brigadi policije, a svi su pripadnici bili već iskusni borci iz Vojske Republike Srpske. Stigli su da dođu i kod nas u Hercegovinu, na sarajevsko i majevičko ratište, tako da zaslužuju veliko poštovanje”, rekao je Bodiroga.

Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Ranko Kolar rekao je da su pripadnici Sedmog odreda dali veliki doprinos stvaranju Republike Srpske.
“Treba da odamo zahvalnost svim pripadnicima Sedmog odreda, ali i svima onima koji su poginuli za Republiku Srpsku. Njihovo djelo, lik i naša sloboda danas su znak jednakosti. Sjećam se da je moja jedinica zajedno sa ovim odredom, 1995. godine branila zapadne granice Republike Srpske. Pripadnici tog odreda ostavili su dva života na Benakovcu, zajedno sa pripadnicima 6. Sanske brigade. Kad se sjetim svih tih događaja, ganut sam dubokim emocijama. To neka bude za nauk mladim generacijama kako se voli i brani svoja zemlja”, istakao je Kolar.

U ratnom stroju Sedmog odreda policije bilo je oko 400 boraca, od kojih je 65 lakše i teže ranjeno, a njih sedam dalo je živote za Republiku Srpsku. Ratni komandant Odreda Zlatko Brdar odlikovan je Ordenom Karađorđeve zvijezde drugog reda kad je obavljao dužnost pomoćnika komandanta Specijalne brigade policije.
Z. Sovilj