Petak, 26. Aprila 2024.
10.8 C
Prijedor

OBILJEŽENO 28 GODINA OD DANA ODBRANE GRADA (video)

NAJNOVIJE VIJESTI

U Prijedoru je danas obilježena 28. godišnjica odbrane grada. Tog 30. maja 1992. godine, u napadu paravojnih muslimanskih i hrvatskih formacija, poginulo je 15 pripadnika policije i vojske Republike Srpske, dok ih je 26 ranjeno. Za učesnika odbrane grada Prijedora, Marijana Ješića, sjećanja su i dalje živa.

– Ranjen sam i zarobljen, tog dana, sa još petoricom. Zarobljavanje ostavlja teške traume. Od nas petorice, dvojica su umrla. Sve se to desilo prije 28 godina, a kao da je bilo juče, tako se osjećam danas kada obilježavamo godišnjicu odbrane grada. Uspjeli smo odbraniti Prijedor i napraviti Republiku Srpsku, da građani svih nacija i religija ovdje žive u suživotu, a to mi je veoma drago – rekao je Ješić.

Jedan od branilaca grada bio je Zdravko Torbica. Ovaj penzionisani pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova RS, prisjetio se napada paravojnih formacija na zgradu tadašnje Stanice javne bezbjednosti Prijedor.

– Jake muslimansko-hrvatske snage napale su Prijedor iz više pravaca, s ciljem preuzimanja grada. Prilikom napada na SJB Prijedor, tu se zatekla redovna smjena policije koja je bila dežurna tog jutra. Napad je krenuo u 5 časova i 15 minuta, a petnaestak pripadnika MUP-a maltene su sami pružali jak otpor velikom broju ekstremista, sve do 10 sati, do dolaska Vojske RS. Smatram da je današnji dan veoma bitan za Prijedor i Republiku Srpsku. Ovim mladim generacijama koje dolaze iza nas, poručujem da ne zaborave 30. maj i da ga se sjećaju – istakao je Torbica.

U znak sjećanja na poginule branioce Prijedora, jutros je u Crkvi Svete trojice služen parastos, dok su brojne delegacije položile vijence ispred spomen-ploče u zgradi Policijske uprave Prijedor i kod centralnog spomen-obilježja “Za krst časni”.

Zdravka Karlica, predsjednica Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Prijedor, izrazila je razočarenje što ni nakon 28 godina niko od pripadnika paravojnih formacija nije procesuiran zbog srpskih žrtava i onoga što se dogodilo tog 30. maja.

– Veliko zlo su nanijele paravojne jedinice. Ljudi su tog jutra krenuli na posao, a ubijani su u svojim vozilima i na ulici. Naše snage su uspjele da odbrane grad na koji su ekstremisti krenuli iz pet pravaca. Nikad se nikome ovo ne ponovilo! Mi danas ovdje živimo u miru, zajedno sa Hrvatima i Bošnjacima. Patimo svi koji smo izgubili svoje najmilije, a ova mladost nam ode, ostaju najviše starci – rekla je Karlica.

U Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je ukupno 575 Prijedorčana, među kojima 15 prilikom odbrane grada, podsjetio je Zoran Predojević, predsjednik Boračke organizacije grada Prijedora.

Gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković konstatovao je da su građanski ratovi najteži, jer stradaju komšije, prijatelji i rođaci.

– Povodom Dana odbrane grada Prijedora okupljamo se već 28 godina, uvijek s porukom mira: da se ovo nikad i nigdje ne ponovi, te da se ne čini ništa što bi narušilo klimu suživota – poručio je Đaković.

D. S.