Deset izglagača iz Srbije, Srpske i Rumunije, predstavilo se na stručnom skupu “Rudarstvo, geologija i zaštita životne sredine: istine i zabluda”, u Prijedoru. Eskploatacija uranijuma, odvodnjavanje rudnika i zaštita životne sredine, samo su neke od tema o kojima je bilo riječ. Struka je poručila da se ne boje rudnika i prerade rude, i dodala da ako inspektori budu radili svoj posao i nadgledali investitore, domaće ili strane, problema neće
„Ovdje smo zato da kroz jednu edukaciju sa naučnog i stručnog aspekta prikažemo da su i geologija i rudarstvo u skladu sa zaštitiom životne sredine prema svim mogućim pravilnicima koji zaista postoje“, rekao je Dragoljub Bajić, vanredni profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i gostujući profesor Univerziteta u Banjoj Luci.
Suzana Gotovac Atlagić, profesor doktor na studijskom programu hemija na PMF-u, Univerziteta u Banjoj Luci ističe da rudnici naravno zauzmu određeni dio zemljišta, nekoliko kvadratnih kilometara, ali tu su i benefiti koji oni donose zapošljavanjem radnika a samim tim i više stotina ličnih dohodaka. “Sve što će ostati poslije rudnika je moguće izvršiti rekultivaciju, remedijaciju, bitno je prije svega primarno da naši rudnici ne izlijavaju otpadne vode u vodototoke, a to je u našoj Republici pod kontrolom”, rekla je ona.
Vladimir Simić, predsjednik Srpskog geološkog duštva, Beograd ističe da mu je žao što do sada niko ni u Srbiji nije organizaovao ovakav sličan skup, te da je to od velike važnosti da se ljudima predstavi šta znači geologija i rudarstvo u današnjem modernom svijetu.
KV