2.8 C
Prijedor

(VIDEO) ORGANIZOVANA PANEL DISKUSIJA O MENTALNOM ZDRAVLJU

Povodom 10. oktobra, Međunarodnog dana mentalnog zdravlja, Društvo psihologa Republike Srpske i Udruženje građana „Psiholuminis“ organoizovali su predavanje i panel diskusiju o značaju mentalnog zdravlja. „Ovogodišnja tema na svjetrskom nivou je „mentalno zdravlje na radnom mjestu“, a cilj naše panel diskusije je da se podigne svijest o značaju mentalnog zdravlja, posebno na radnom mjestu“, kaže psiholog Ivana Beronja. Ona dodaje da užurbanost današnjeg života nosi dodatnu količinu stresa i sindrom izgaranja i sagorijevanja na poslu.

Davorin Šikman je rukovodilac Službe zaštite na radu i zaštite zdravlja u Arcelor Mittal u Prijedoru. On ističe da u prebrzoj svakaodnevici nismo svjesni koliki je značaj mentalnog zdravlja. “Važna nam je egzistencija, materijalna dobit, posao i neke druge stvari, a ne vodimo dovoljno računa o mentalnom zdravlju. Tome posvetimo više pažnje tek kada bude kasno i to nam stvara veliki problem. Gledam na poslu, bavimo se prije svega zaštom života, zaštitomo fizičkog zdravlja, ali mislim da nedovoljno obraćamo pažnju na  mentalno zdravlje. Na kraju krajeva, zdrav čovjek je kompletan kada je zdrav i mentalno i fizički”, poručuje Šikman.

O značaju mentalnog zdravlja govorila je i doktorica Dijana Đerić, specijalista porodične medicine. Ona je pojašnjavala i povezanost fizičkog i mentalnog zdravlja.“Zdravlje je u suštini  psihičko i fizičko blagostanje, tako da to mora biti povezano. Pacijenti se danas više javljaju, da budem iskrena, i u centre za mentalno zdravlje. Brz život, stres, puno različitih obaveza ugrožavaju mentalno zdravlje. Mladima takođe probleme pravi brzina života ali i internet gdje bi oni željeli da mnogo više i sve da dobiju. Tako da je ugroženo kako mentalno, samim tim i fizičko zdravlje. U amabulantu se većinom prvo javljaju sa fizičkim simptomima koji budu uopšti simptomni u smislu anksioznosti, glavobolje, da su stalno umorni, dok se ne otkrije da u suštini imaju neko nezadovoljstvo ili kroz posao ili kroz školu ili kroz svoj neki životo gdje im je potrebna ta mentalna podrška. Mislim da je vrlo važna mentalna podrška uopšteno za sve nas jer se suočavamo sa mnogo velikih dešavanja i izazova oko nas. Potrebno je mnogo više  ovakvih diskusija  pa čak i u školama, da i djeca čuju, da se znaju nositi sa svim nedaćama koje ih stižu”, kaže doktorica Đerić.

Iz Udruženja građana “Psiholuminis” uputili su poruku o značaju mentalnog zdravlja i kako ga sačuvati. “Svima bih poručila da je mentalno zdravlje  prioritet, a ne luksuz.   Jako je bitno da nađemo način kako da se pobrinemo za sebe, u smislu da postavimo granice tamo gdje trebamo, da znamo da ispoljimo sve ono što nas muči, da iskomuniciramo i da potražimo pomoć onda kada je bitno, jer nema zdravlja bez mentalnog zdravlja, niti ima radne stabilnosti bez mentalne stabilnosti. Tako da bi to negdje bila poruka u suštini da svako treba da pronađe neki svoj izduvni ventil kako da se na zdrav način oslobodi stres. Vjerujem da svako ima to nešto, samo treba možda malo više da to praktikuje i da se pozabavi time”, istakla je psiholog Maja Zorić.

                                                                                                Zoran Sovilj

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/

NAJČITANIJE