Petak, 26. Aprila 2024.
4.8 C
Prijedor

PODRŠKA RODITELJIMA U PREVENCIJI NEPRILAGOĐENOG PONAŠANJA DJECE (video)

NAJNOVIJE VIJESTI

“Prevencija neprilagođenog ponašanja djece kroz pružanje psihosocijalne podrške roditeljima i djeci”, naziv je projektne aktivnosti koju provodi prijedorski Centar za lični rast i razvoj, u saradnji sa Udruženjem žena “Nada”, u čijem sastavu funkcioniše Dnevni centar za djecu u riziku.

U prethodnom periodu realizovane su po tri radionice sa djecom i roditeljima u Dnevnom centru i tri u prigradskim osnovnim školama „Kozarac“ u Kozarcu, „Branko Radičević“ u Petrovu i „Vuk Karadžić“ u Omarskoj. S obzirom da je fokus rada sa roditeljima, cilj je da se utiče na korigovanje njihovih vaspitnih stilova, prevencija određenih oblika neprilagođenog ponašanja i poboljšanje komunikacije sa djecom.

– Tako indirektno utičemo na promjenu ponašanja kod djece. To se pokazalo korisno i uspješno, s obzirom da ne možemo očekivati bilo kakvu promjenu kod djeteta, ukoliko ne radimo i sa roditeljima – rekla je Sanja Topić, projekt-menadžer. Zbog novonastale situacije izazvane virusom korona, aktivnosti su stale u martu, zato će ovog mjeseca Centar ostvariti saradnju sa ostalim udruženjima u gradu, kako bi realizovali preostalih šest radionica sa roditeljima na ovu temu.

Kada su u pitanju radionice za djecu govori se o vršnjačkom nasilju, emocionalnoj pismenosti, vještinama komunikacije, a sa roditeljima se razgovara o potrebama i razvoju djeteta, roditeljstvu i vaspitnim stilovima, te adekvatnoj komunikaciji sa djecom.  Za roditelje su izrađene brošure koje se odnose na preporuke o roditeljstvu, a oni koji imaju potrebu, mogu da prođu kroz individualno savjetovanje u Centru za lični rast i razvoj. 

– Na radionicama radimo na tome da ojačamo kapacitete djece za suočavanje sa njihovim problemima, te za komunikaciju sa vršnjacima i roditeljima. Pokazalo se zaista dobro. Obuhvatili smo 16 djece. Kad je rad sa roditeljima u pitanju, bazirali smo se na neke greške u vaspitavanju. I njima je ovo bila prilika da sa stručne strane čuju kako da utiču na ponašanje svoje djece. Imali su priliku da međusobno razmjene iskustva. Kroz dosadašnje radionice prošlo je 100 roditelja – dodala je Topićeva.

Ova aktivnost realizuje se u okviru projekta “Promovisanje i zaštita prava ugrožene djece”, koji finansira Evropska unija, a implementiraju LIR CD i ASB. Centar za lični rast i razvoj član je IRIS mreže nevladinih organizacija i dodjeljen mu je manji grant za ovaj projekat.

Očekivani rezultati aktivnosti su ojačani kapaciteti odabranih ciljnih grupa, kroz psihoedukativne radionice i podizanje svijesti lokalne zajednice o značaju projekata vezanih za jačanje roditeljskih kapaciteta, u cilju smanjenja i prevencije neprilagođenog ponašanja djece.

M.Šodić