4.5 C
Prijedor

PODRŠKU ZA VIŠEČLANE PORODICE OSTVARILA 4.474 KORISNIKA

U Republici Srpskoj, u skladu sa Zakonom o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece, od januara prošle godine zaključno sa septembrom ove godine pravo na novčano primanje od 750 KM sa pripadajućim doprinosima ostvarila su 4.474 korisnika, izjavila je Srni ministar porodice, omladine i sporta Srpske Selma Čabrić. Ona je navela da je u prošloj godini iz budžeta Republike Srpske izdvojeno 56.000.000 KM za priznavanje prava na novčano primanje i pripadajuće doprinose nezaposlenom roditelju četvoro i više djece, a budžetom za ovu godinu planirano je 60.000.000 KM za ove namjene. “Od januara do septembra 2024. godine isplaćeno je 46.800.000 KM”, precizirala je Čabrićeva.
Ona je naglasila da je cilj ovog zakona podrška Republike Srpske roditeljima četvoro i više djece, čime se doprinosi poboljšanju materijalnog statusa njihove porodice.
“Pravo na novčano primanje i pripadajuće doprinose, prema uslovima propisanim ovim zakonom, ima jedan od roditelja četvoro i više djece, kao i zaposleni samohrani roditelj, te u naročito opravdanim slučajevima staratelj sa kojim četvoro ili više djece živi u zajedničkom domaćinstvu”, precizirala je Čabrićeva.
Ona je dodala da je u prvom mjesecu primjene Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj bilo 3.027 korisnika ovog novčanog prava.
Čabrićeva je rekla da je u dosadašnjoj primjeni ovog zakona bilo i pozitivnih i negativnih efekata.
“Pozitivan uticaj primjene ovog zakona odnosi se na pomoć i podršku Republike roditeljima u slučaju nezaposlenosti, čime se privremeno ublažava, a djelimično i rješava, njihov socijalni status do pronalaženja radnog mjesta i angažovanja”, navela je Čabrićeva.
Ona je napomenula da se realizacijom ove podrške posebno želi pružiti podrška djeci kada je riječ o zadovoljavanju njihovih materijalno-socijalnih potreba, u skladu sa trenutnim mogućnostima Republike Srpske.
“To nas u tom smislu i u ovoj globalno negativnoj ekonomskoj atmosferi svrstava u red humanijih i civilizovanijih društava koja posebno brinu o djeci višečlanih porodica i dijelu radno sposobnog stanovništva koje je trenutno nezaposleno”, rekla je Čabrićeva.
Ona je istakla da je primjena Zakona u prvih godinu dana pozitivno uticala i na veće uključivanje romske djece u obrazovni sistem Republike Srpske, budući da je jedan od uslova za ostvarivanje prava na finansijsko primanje to da djeca pohađaju osnovnu školu u Srpskoj. Ona je navela da je značajan broj romske populacije korisnik ovog prava.
Čabrićeva je rekla da se negativni efekti primjene Zakona odnose na povećan broj zahtjeva za raskid ugovora o radu, posebno kod ženske radne snage.
“Izlazak ženske radne snage sa tržišta rada je u suprotnostima sa preporukama za kreiranje populacione politike. Politike osnaživanja žena i jednakosti polova predstavljaju značajan potencijal za razvoj mjera populacione politike, imajući u vidu da žene predstavljaju presudni činilac u odlučivanju o rađanju djece”, navela je Čabrićeva.
Čabrićeva je ukazala da žene, osim radnog angažovanja, uglavnom snose i najveći teret roditeljstva zbog čega im je potrebno, uz različite vidove podrške, olakšati tu odgovornost.
Ona je navela da posebno treba podržavati radno angažovanje žena, uz zalaganje za ravnopravniju podjelu uloga u porodici, podsticanjem odgovornog očinstva i promjenu svijesti o značaju uloge oca u razvoju ličnosti djeteta.
“Uključivanje oca u obaveze oko podizanja djece, ali i dijeljenje obaveza u domaćinstvu između muškarca i žene može značajno uticati na odluku žene o rađanju”, napomenula je Čabrićeva.

SRNA

Foto Pixabay

NAJČITANIJE