Troškovi prehrane dostigli su vrtoglavih 1. 200 KM mjesečno, prosječna penzija u Srpskoj je oko 595 KM, prosječna plata 1. 420 KM, a ispod ovog iznosa zarađuje čak 203. 000 zaposlenih.Stiglo je poskupljenje struje, odmah za tim i poskupljenje goriva. Brašno još uvijek nije poskupjelo, ali u mnogim pekarama su aktuelne nove cijene hljeba i pekarskih proizvoda. Građani smatraju da su ovo preveliki udari na njihov džep, te da su brojna poskupljenja apsolutno neopravdana.
“Poskupljenja nisu opravdana, to je stvarno previše”. “Odakle narodu pare za stalna poskupljenja? Pa dovedeni smo u situaciju da razmišljamo da li ćemo kupiti hljeb ili pola hljeba. Nemoguće je to ispratiti” komentari su građana koje smo anketirali na ulicama našeg grada.
U Udruženju za zaštitu potrošača upozoravaju da će zbog silnih poskupljenja radnicima i penzionerima biti sve teže spojiti kraj s krajem.Nakon poskupljenja električne energije i goriva dolazi do lančanih poskupljenja.
„Ne smatramo da je ralno da treba da dođe do poskupljenja hljeba, a ovo je već došlo zato što imamo veknu hljeba koja košta više od 2 KM, a upitno je kako to možemo da izvažemo, taj proizvod, dakle kolika mu je uopšte gramaža? S druge strane u maloprodaji imamo cijenu brašna ispod marku i po.Nerealno zaista da onda vekna hljeba bude više od 2 KM, jer se ne radi o kilogramu hljeba, nego se radi o vekni koja se skupo prodaje na našem tržištu.Tu je i masa proizvoda počevši od kifli, peretaka i svega ostalog što je znatno poskupilo u poslednje vrijeme. Nerealno je apsolutno da se priča o tome da treba da poskupi hljeb kao jedna od najvažnijih osnovnih životnih namirnica“, kaže Murisa Marić, izvršni direktor UG „DON“.
Dok rastu cijene, raste i iznos potrošačke korpe koju nažalost radnici ni u pola odavno ne mogu ispratiti. Poražavajući podatak je svakako da građani moraju izdvojiti ogromne iznose samo za osnovne životne namirnice. Mlinari ističu da poskupljenje brašna treba da uslijedi, a pekari da će cijene pekarskih proizvoda od početka februara biti više za 10 do 15 odsto.
Gordana Kaurin