Petak, 26. Aprila 2024.
10.8 C
Prijedor

PRUŽI LJUBAV POSTANI HRANITELJ

NAJNOVIJE VIJESTI

U Galeriji “Sreten Stojanović“ večeras je promovisano hraniteljstvo. Ovu promociju organizovao je prijedorski Centar za socijalni rad povodom obilježavanja Međunarodne nedjelje djeteta.

Psiholozi ističu da je cilj pronaći novi hranitelje, ali  i podići svijest o značaju ovog vida zbrinjavanja djece bez roditeljskog staranja. Psiholog u Centru za socijalni rad Prijedor  Zora Marjanović kaže da bi hranitelji trebalo da budu ljudi koji su motivisani željom, ljubavlju i potrebom da pomognu djeci kojoj je to najpotrebnije.

– Kada je upitanju hraniteljstvo nama je najvažniji benefit djece koja se zbrinajvanju u hraniteljske porodice. Osim stambenih i materijalnih uslova zbrinjavanja za tu djecu je posebno važan i sam odnos sa tim hraniteljima koji treba da im pruže i ljubav i sigurnost i da se njima formiraju odnos povjerenja. Najčešće su to djeca koja dolaze iz ozbiljno i trajno poremećenih porodica gdje su često bila uskraćena upravo za većinu osnovnih potreba među kojima i za emocionalnu stabilnost i sigurnost. Njima je zaista za njihovo zdravlje, rast i razvoj nužan i taj odnos koji sa hraniteljem mogu da izgrade – priča Marjanovićeva.

Hraniteljstvo je privremeni raskidiv oblik zbrinjavanja djece. Hranitelja treba djetetu da obezbijedi smještaj, ishranu, brigu o zdravlju, vaspitanju  i obrazovanju, ali i da mu pruži toplinu, ljubav i sigurnost. Socijalni radnik Mira Vukić kaže da bi neko postao hranitelj mora da ispuni određene uslove  i prođe obuku u Centru za socijalni rad. 

-Nakon toga  socijalni radnik, psiholog i pravnik izlaze na teren i sve provjeravaju, razgovaraju sa potencijalnim hraniteljem da vide kakva je motivacija za hraniteljstvo, da li oni zaista žele da se bave hraniteljstvom, kakva je njegova istorija, da li ostali članovi porodice žele da prihvate to djete koje bi uzeli u svoju porodicu – kaže Vukićeva.

U Prijedoru je 28 hraniteljskih porodica u kojima je zbrinuto 31 djete. 

Iz Centra za socijalni rad ističu da  bi broj hraniteljskih porodica trebalo da se uveća, jer je u Domu „Rada Vranješević“ trenutno 15 djece iz grada na Sani. Hraniteljske porodice mjesečno dobijaju po 660 maraka za rad i troškove izdržavanja,  a postoji mogućnost da će onima koji su nezaposleni pored toga biti uplaćivan i radni staž. Najveća nagrada za hranitelje je ipak,  osjećaj da su učinili nešto dobro i plemenito.

B. M.