Stečajni postupak Ribnjaka “Saničani” pokrenut je prije četiri godine, ali agonija ovog nekada velikog preduzeća još uvijek nije riješena. Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor organizovao je sastanak sa radnicima, stečajnim upravnikom, predstavnikom pravobranilaštva i mještanima Saničana. U najvećem problemu je šest radnika Ribnjaka “Saničani” koji mjesecima ne primaju platu i nemaju zdravstveno osiguranje. “Nas je trenutno u Ribnjaku zaposleno 6 radnika koji su raspoređeni na očuvanju imovine, ribljeg fonda, kontroli protoka voda, čišćenju propusta i ispusta. Najveći problem je to što radimo a nemamo ličnog dohotka, već deveti mjesec mi nismo dobili nijedne plate. Penziono i zdravstveno osiguranje nama se ne uplaćuje od 2021. godine tako da nismo u mogućnosti ostvariti zdravstveno osiguranje. Jedan od naših radnika je imao zdravstvenih problema, morao je ići na operaciju. Međutim, pošto se ne uplaćuju doprinosi, morao je napustiti preduzeće i prijaviti se na biro da bi ostvario zdravstveno osiguranje da bi mogao ići na liječenje. Nadamo se da će preduzeće oživjeti i biti kao nekada, rekao je Veljko Dragić, predstavnik radnika u Odboru povjerilaca.
Mještani Saničana upozoravaju da bi zbog zapuštenosi ribnjaka moglo doći do velikih posljedica. “U ribnjaku je velika akumulacija vode, ako dođe do pucanja zapuštenih nasipa, mislim da bi Prijedor bio pod vodom gore nego što je Doboj bio 2014. godine”, kaže Nenad Gvozden, mještanin ovog sela i odbornik u gradskoj Skupštini. To su mogući, ali postoje i trenutni problemi. “Svaki dan trpimo pritiske i od mještana i od okolnih stanovnika i sela koja gavitiraju ribnjaku oko koga se nalazi devet mjesnih zajednica. Došlo je do takvog stanja da je to staniše divljih životinja kojima je leglo tu oko ribnjaka”, istakao je Gvozden.
Stečajni upravnik Mirko Marčeta obećao je da će radnici do kraja ove sedmice dobiti jednu ili dvije plate. Dodao je da je Odbor povjelilaca utvrdio uslove prodaje Ribnjaka “Saničani” kojima je definisano da se na licitaciju mogu prijaviti organi javne uprave i preduzeća koja se najmanje pet godina bave ribarstvom. Uslov je da kupac nastavi djelatnost i zaposli najmanje 30 radnika, a stečajni upravnik pojašnjava šta bi po njegovom mišljenju bilo najbolje. “Stečajni postrupak je zaseban, to je sudski postupak, ali ja moram reći da imam dobro saradnju sa gradskom vlašću. Tu je bilo prijedloga da to kupi Vlada, što bi možda i bilo najbolje, da to kupi i da da na upravljanje gradu Prijedoru. S tim što je licitacija javna, ima i onaj momenat nelojalne konkurencije”, kaže Marčeta.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor poručio je da je poražavajuće i nedopustivo da radnici mjesecima ne primaju platu i da nemaju zdravstveno osiguranje. On je izrazio nadu da će stečajni postupak biti okončan u naredna dva mjeseca i obećao da će zatražiti hitan sastanak sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Radovanom Viškovićem kako bi se usaglasile mogućnosti kupovine ribnjaka. “Usaglalsili smo se da je neophodno da se Vlada obrati pismom namjere. Da pošalje zvaničan dokument da je spremna da kupi Ribnjak “Saničani” i naravno da ga preda gradu na upravljanje. Zatražićemo hitan sastanak sa predsjednikom Vlade da usaglasimo stavove. Grad je zainteresovan da ribnjak vrati u svoje vlasništvo i da obezbijedi sredstva za početak proizvodnje i dalje funkcionisanje”, rekao je Javor.
Procijenjena vrijednost ribnjaka, uključujući i riblji fond, iznosi 5,5 miliona maraka. Potraživanja su tri miliona maraka i to je cijena ispod koje se ne može ići, utvrdili su u Odboru povjerilaca. Okružni privredni sud u Prijedoru za 9. oktobar zakazao je novi termin izvještajnog ročišta. Predviđeno je da se utvrde uslovi prodaje i da se donese odluka o raspisivanju licitacije o prodaji stečajnog dužnika.
Zoran Sovilj
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/