-3.9 C
Prijedor
spot_img

(VIDEO) ROK ZA LEGALIZACIJU ORUŽJA DO KRAJA GODINE

Policijska uprava Prijedor podsjeća građane da rok za legalizaciju oružja ističe 31. decembra ove godine. Pozvali su sve građane koji posjeduju oružje bez oružnog lista, da iskoriste zakonsku mogućnost i legalizuju oružje u skladu sa važećim zakonskim propisima. Ovo je za “Kozarski vjesnik” izjavila Zvezdana Alendarević, portparol Policijske uprave Prijedor.

Kako je istakla,  Zakonom o oružju i municiji predviđena je mogućnost da se do 31. decembra 2025. godine može izvršiti registracija vatrenog oružja za koje građani ne posjeduju oružni list, bez dokazivanja porijekla i pravnih sankcija.

 “Registracija je moguća samo za onu vrstu oružja čije je nabavljanje i držanje građanima dozvoljeno, a u tu kategoriju se svrstavaju pištolji, revolveri, sportsko i lovačko oružje. Takođe, podsjećam građane da je Zakonom o oružju i municiji propisana amnestija za dobrovoljnu predaju vatrenog oružja i municije čije nabavljanje i držanje građanima nije dozvoljeno (vojno oružje, minsko-eksplozivna sredstva), što znači da prilikom dobrovoljne predaje neće krivično niti prekršajno odgovarati za posjedovanje. Rok za dobrovoljnu predaju nije ograničen, tako da građani ovu vrstu oružja mogu predati policiji i nakon 31. decembra, pojasnila je Alendarevićeva.

Od januara do novembra mjeseca ove godine na području Policijske uprave Prijedor, evidentirano je 37 krivičnih djela nedozvoljene proizvodnje i prometa oružja ili eksplozivnih materija, te je nadležnom Okružnom tužilaštvu dostavljen isti broj izvještaja. U istom periodu prošle godine, po ovom osnovu, evidentirano je 28 krivičnih djela.

T.Mandić

NAJČITANIJE