Petak, 26. Aprila 2024.
5.8 C
Prijedor

SAVJET RODITELJIMA: JAČATI IMUNITET KOD DJECE

NAJNOVIJE VIJESTI

Dolaskom hladnijeg vremena, povećana je mogućnost oboljenja od sezonskog gripa i respiratornih infekcija, čiji simptomi se ne razlikuju mnogo od simptoma COVID-a 19. Bolesti nisu pošteđena ni djeca, pa je jačanje imuniteta kod najmlađih od suštinskog značaja, tvrdi doktor Azra Pašalić, specijalista pedijatar. To se, dodaje, postiže pravilnom ishranom, boravkom na otvorenom, a preporučuje se i vakcinacija, kako odraslih, tako i djece. Naročito onih koji imaju hronična oboljenja.

– To su djeca koja imaju teške hematološke bolesti, kao što je leukemija, imunodeficijentna stanja, astmatičari koji nisu pod dobrom kontrolom i slično. Oni bi trebali primiti vakcinu od gripe – ističe ona.

U slučaju pojave temperature kod djece, savjet roditeljima je da prvo kontaktiraju ljekara i upoznaju ga sa simptomima.

– Temperaturu, svakako, treba skidati. I to antipireticima, masažom, tuširanjem i slično. Djeca moraju uzimati dosta tečnosti i treba se voditi računa o tome da to može biti obični grip, a može biti i korona. I kod COVID-a i kod gripe imamo temperaturu, mučninu, povraćanje, ali su ti simptomi izraženiji kod COVID-a 19 – objašnjava Pašalićeva.

Inkubacija kod gripa traje od dva do četiri dana, a kod virusa korona ona traje od pet do 14 dana.

– Bitno je da znamo da kod COVID-a imamo dosta asimptomatskih slučajeva, a kod gripe bolesnik mora oboljeti i to prenosi kapljičnim putem. Oboljeli od COVID-a 48 sati često izgledaju da su zdravi, a u stvari su tada najzarazniji i smatra se da je 40 odsto asimptomatskih pacijenata – dodaje naša sagovornica.

Pašalićeva savjetuje i da djeca starija od sedam godina nose zaštitnu masku. Bitno je da masku nose i roditelji, kako bi djeci bili dobar primjer.

B.D.