Petak, 26. Aprila 2024.
4.8 C
Prijedor

SLABOVIDA JADRANKA RUŽIČIĆ HRABRO KORAČA KA SVOJIM CILJEVIMA

NAJNOVIJE VIJESTI

Jadranka Ružičić (38) slabovida je od rođenja. Vid joj je oštećen 90 odsto, ali to je nije spriječilo da završi fakultet i stekne diplomu socijalnog radnika. Srećno je udata, a planira da se ostvari kao majka.

Već tri i po godine u potrazi je za poslom. Kao volonter u Centru za socijalni rad u Prijedoru, odradila je pripravnički staž. Uspješno je položila državni ispit, ali kako kaže, iako se nadala stalnom zaposlenju, mjesta za nju u ovoj ustanovi, nažalost, nije bilo. Ipak, srećna je što je imala priliku da se pokaže u struci za koju se školovala.

– Radom u Centru za socijalni rad zapravo sam shvatila koliko volim ovaj poziv. Teorija je jedno, a praksa je drugo. Neopisiv je osjećaj kada pomognete nekome i kada ta osoba vidi neku nadu u vama. Meni nije teško raditi, ja znam da mogu, ali to moraju da shvate i nadležni. Malo sam istraživala i saznala da sam jedina osoba sa invaliditetom sa državnim fakultetom na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS, Filijale Prijedor – kaže Jadranka.

Ne gudi nadu kada je zaposlenje u pitanju. Kaže, pojaviće se neko ko će vrednovati njen trud i zalaganje. I za vrijeme studija, doživjela je neprijatne situacije zbog invalidnosti, ali se nije predala.

– Prvi put diskriminaciju sam osjetila na svojoj koži kada sam upisala Tehnološki fakultet u Banjoj Luci, 2007. godine. Onemogućeno mi je da odradim laboratorijske vježbe, a samim tim i da izađem na ispit, jer imam problema sa vidom. Išla sam na terapije u Novi Sad, propustila dva termina vježbi, pri povratku asistentica mi je rekla da ne mogu da nastavim. Tako sam postala jedini student na Univerzitetu u Banjoj Luci, kojem je onemogućen nastavak studiranja. Branko Suzić, predsjednik Saveza slijepih RS mi je dogovorio sastanak sa tadašnjim dekanom Filozofskog fakulteta, koji sam upisala i završila – priča nam Jadranka.

Ona je jedna od onih koje ne drži mjesto. Voli da radi, da se druži. Šminka se sama, sprema kolače, sređuje kuću, aktivna je na društvenim mrežama. U međuvremenu nalazi dovoljno vremena da pomogne i ljudima oko sebe. Trenutno se brine o jednoj starici. Suočena sa svojim problemom, ona i te kako razumije probleme drugih. Aktivistkinja je za prava osoba sa invaliditetom. Učestvuje u brojim projektima, istraživanjima, ali i humanitarnim revijama. Kako ističe, većina osoba sa invaliditetom je neaktivna i nemotivisana pri zapošljavanju i aktivnostima u organizacijama i udruženjima. U suštini je potrebno da se pokrenu, da se ugledaju na aktiviste u Banjoj Luci, smatra ona, da bi bili vidljiviji i da bi ostvarili svoja prava.

– Radovan Ristić ispred Udruženja distrofičara iz Banja Luke i ja smo uradili pilot-projekat za personalnu asisteniciju, koja je zaživjela prošle godine u ovom gradu. Tako je Prijedor posto drugi grad u RS u kojem se provodi ovo pravo. Za dalje provođenje znaćemo više nakon usvajanja gradskog budžeta za ovu godinu, jer sve zavisi od novčanih sredstava koja će biti izdvojena za tu namjenu – kaže Jadranka i dodaje da će se u narednom periodu zalagati za to da se u ovom gradu otvori Kancelarija za pružanje podrške osobama sa invaliditetom.

Optimizam i želja je nikada nisu izdali. A neće ni sada, tvrdi Jadranka! Dok ne dobije radnu knjižicu, ostaće dosljedna pozivu za koji se školovala. Da pomaže drugima! 

M. Šodić