U Sudu BiH vodi se montirani i politički motivisan sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, čiji je cilj rušenje Ustava Srpske, a time i ustavnog uređenja BiH, navodi se u informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH.
Montirani i politički motivisani proces protiv Dodika i Lukića vodi se jer su sprovodili Ustav i zakone Srpske, odnosno vršili svoja ustavna i zakonska ovlaštenja.
“U ovom sudskom procesu, Tužilaštvo i Sud BiH su se zloupotrebom svojih zakonskih nadležnosti u potpunosti stavili u službu nelegalnog i nelegitimnog njemačkog diplomate Kristijana Šmita i umjesto sprovođenja Ustava BiH i zakona koje su donijela nadležna zakonodavna tijela, primjenjuju nametnuti zakon koji ne može imati pravnu snagu”, ističe se u informaciji.
Nametnuti zakon ne može imati pravnu snagu jer je donesen od lica koje nije izabrano u skladu sa predviđenim procedurama potrebnim za izbor visokog predstavnika i u slučaju da su zadovoljene odredbe Aneksa 10, koje se odnose na imenovanje visokog predstavnika u BiH, on nema prava da nameće zakone po Dejtonskom mirovnom sporazuma.
Iako su brojni domaći i međunarodni stručnjaci ukazivali na bespredmetnost optužnice protiv Dodika i Lukića, Tužilaštvo i Sud BiH su nastavili sa postupkom, optužnica je potvrđena i postupak nastavljen, na iznenađenje velikog broja stručne javnosti.
Sve ovo ne uliva vjeru da je moguće pred Sudom BiH provesti objektivan postupak, zasnovan na zakonu.
“Procesuiranje Dodika i Lukića zbog objavljivanja zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavlja apsurd koji jasno pokazuje stanje u kojem se nalazi pravosudni sistem BiH i sama BiH”, naglašava se u informaciji, koju bi danas na posebnoj sjednici trebalo da razmatra Narodna skupština Republike Srpske.
Pravosuđe BiH, odnosno Tužilaštvo BiH i Sud BiH stavilo se u službu ostvarivanja ciljeva pojedinaca i dijela međunarodne zajednice.
“Protiv institucija Republike Srpske vodi se politički montiran proces, a pri tome se zanemaruju činjenice da je predsjednik Republike Srpske ustavna kategorija, da je Dodik izabran voljom naroda na neposrednim i opštim izborima, da je postupao u okviru Ustavom i zakonom propisanih ovlašćenja”, podsjeća se u informaciji.
Činjenica da je uopšte došlo do ovog postupka otklanja sve dileme u pogledu profesionalizma i integriteta pravosudnih institucija na nivou BiH, jer da postoje do ovog postupka ne bi ni došlo.
Umjesto toga bila bi pokrenuta istraga protiv njemačkog diplomate Kristijana Šmita u svjetlu njegovog neustavnog, nelegitimnog i nelegalnoog djelovanja i štete koju nanosi BiH.
Postupkom u Sudu BiH srušena je vladavina prava i pravni poredak, kao i načelo pravne sigurnosti kao jedno od temeljnih aspekata vladavine prava i koje štiti i Evropska konvencija o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
U informaciji se navodi da se postavlja pitanje šta i ko je sljedeći u ovoj zemlji, jer se zbog obavljanja svog posla i izvršavanja svoje dužnosti svaki građanin Republike Srpske može naći na njihovoj optuženičkoj klupi.
Suđenje Dodiku i Lukiću je suđenje Republici Srpskoj, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namjerom da se Srpska potpuno razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma.
Sve je ovo dovelo do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se ne samo napredak već i opstanak na ovaj način dovode u pitanje i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH.
Republika Srpska, koja se neprekidno zalaže za mir i stabilnost, kao jedan od dva entiteta koji čine BiH, potvrđuje punu posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu, uključujući Ustav BiH, kao i nastavku napretka BiH na putu regionalnih i evropskih integracija.
Republika Srpska potpuno poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH i insistira na poštovanju i srpvođenju slova Dejtonskog sporazuma.
“Ukoliko pravno nasilje nad Republikom Srpskom ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, Srpska je dužna bez odlaganja preduzeti mjere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva”, zaključeno je u informaciji.
SRNA