Povodom Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, Osnovna škola “Branko Ćopić” u saradnji sa Policijskom upravom Prijedor sprovodi kampanju “Zajedno protiv nasilja”.
Cilj kampanje, koja traje četiri dana, jeste preventivno djelovanje u borbi protiv vršnjačkog nasilja, koje je posljednjih godina sve učestalije. Jedan od ključnih segmenata bilo je predavanje o sajber nasilju, namijenjeno roditeljima, ali nažalost, roditelji se nisu odazvali. Odsustvo roditelja sa predavanja, uprkos blagovremenom obavještenju, ukazuje na nedostatak interesovanja za važan društveni problem koji može ugroziti djecu.
“Kampanja predviđa više različitih aktivnosti, usmjerenih prema učenicima i prema roditeljima. Za učenike organizuje se Savjet učenika, jedna vrsta vršnjačke edukacije, koja se pokazala vrlo uspješnom u našoj školi. To smo organizovali u centralnoj školi i u područnom odjeljenju u Gomjenici. Naravno, nismo izostavili ni roditelje, koji su ključni partneri u ovom vaspitnom procesu, jer bez njih škola ne može da uspije. Organizovana su brojna predavanja za roditelje na teme razvijanja empatije, sajber nasilja, vršnjačkog nasilja, kao i jedno istraživanje škole koje ćemo im prezentovati zadnjeg dana kampanje”, rekla je Ivana Beronja, psiholog iz Osnovne škole “Branko Ćopić”.

U školi ističu da je uspjeh preventivnih aktivnosti protiv nasilja temeljen na saradnji škole, roditelja i relevantnih institucija. Danijela Kukić, pomoćnik komandira Policijske stanice Prijedor 1, naglasila je da je predavanje imalo za cilj podizanje svijesti roditelja o rizicima sajber nasilja i značaju odgovornog pristupa digitalnom svijetu.
“Ove sedmice učestvujemo, zajedno sa Osnovnom školom ‘Branko Ćopić’, u preventivnoj kampanji pod nazivom ‘Zajedno protiv nasilja’, kroz koju ćemo putem predavanja i diskus panele ukazati na rizike, s posebnim naglaskom na sajber nasilje. Predavanje je namijenjeno isključivo za roditelje, koji sve teže prate trendove na društvenim mrežama, čija ekspanzija je u porastu. Apelujemo na roditeljsku opreznost i odgovornost prilikom omogućavanja djeci pristupa digitalnom svijetu, jer su djeca posebno osjetljiva i često postaju mete izvršilaca takvih djela”, pojasnila je Kukićeva.

Ove godine, prvi put, Međunarodni dan borbe protiv nasilja u ovoj školi obilježen je kroz kampanju, ali izostanak podrške roditelja ostavio je važna pitanja otvorena. Da li je uzrok porasta vršnjačkog nasilja u djeci ili u nedostatku angažovanja odraslih?
Renata Š. Novaković