U Prijedoru je održana Prva mezoregijska IKT konferencija, koja je okupila stručnjake iz različitih oblasti. Tema ovog značajnog događaja bila je informaciona bezbjednost, digitalizacija, razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija u privredi, kao i međunarodna saradnja u ovom sektoru. Na konferenciji su se okupili predstavnici javnog i privatnog sektora, a među pedesetak učesnika našli su se i članovi Razvojne agencije “Preda”.
“Jedno od ključnih saznanja sa Prve mezoregijske IKT konferencije je da se stvara povoljan ekosistem za razvoj digitalizacije u Republici Srpskoj. Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije dobila je zadatak da razvija ovaj ekosistem, što uključuje kreiranje odgovarajućeg zakonodavstva koje će podržavati digitalizaciju, rad na razvoju infrastrukture, kao i obezbjeđivanje sigurnosti u oblasti digitalizacije i informaciono-komunikacionih tehnologija. Konferencija nam je pomogla da shvatimo planove Agencije za IKT Republike Srpske, da pratimo te tendencije u budućnosti i da blisko sarađujemo sa njima, nudeći naše prijedloge o pravcu u kojem treba da idemo“, naglasio je Saša Karalić, projekt-menadžer Razvojne agencije „Preda“.

Konferencija u Prijedoru, četvrta po redu, od posebnog je značaja za lokalne institucije i privredu. Prethodne su održane u Bijeljini, Doboju i Trebinju s ciljem upoznavanja učesnika s aktivnostima Agencije i razvojem sektora informaciono-komunikacionih tehnologija.
“Organizujemo mezoregijske konferencije na kojima pozivamo sve institucije s područja mezoregije, uključujući IKT privredu, da učestvuju. Glavni cilj konferencije je prvo okupiti ove institucije, a zatim ih upoznati s aktivnostima Agencije i Vladom Republike Srpske u vezi sa digitalizacijom, kao i s nadležnostima same agencije“, rekao je Dražen Višnjić, direktor Agencije za IKT Republike Srpske.

Jedna od ključnih tema konferencije bila je digitalizacija druge generacije u privatnom i državnom sektoru. Iz Agencije navode da privatni sektor brže napreduje, dok je državni obimniji i sadržajniji.
“Republika Srpska trenutno prednjači u regionu kada je riječ o informacionoj bezbjednosti. Naša infrastruktura u ovoj oblasti je vrlo razvijena, a jedan od najvažnijih projekata je najveći IKT projekat u oblasti zaštite informacijne bezbjednosti, koji se fokusira na zaštitu kritičnih infrastruktura. Takođe, radimo na uspostavljanju složene mreže sertifikacija, koja će obezbijediti sigurnost na internetu. Republika Srpska sada prelazi na drugu generaciju digitalizacije, uz niz aktivnosti koje je Vlada već pokrenula, a u kojima će učestvovati i sami korisnici”, pojasnio je Višnjić.
Agencija za informaciono-komunikacijske tehnologije Republike Srpske ima ključnu ulogu u razvoju digitalne infrastrukture i informacionog društva. Kroz svoje aktivnosti, ova agencija unapređuje e-upravu, digitalnu bezbjednost i primjenu IKT-a u svim sektorima, čime doprinosi modernizaciji i jačanju privrede i društva Republike Srpske.
Renata Š. Novaković