Visoke temperature koje su posljednjih dana zahvatile Republiku Srpsku ponovo su otvorile pitanje zaštite radnika koji poslove obavljaju na otvorenom. Inspektorat Republike Srpske nedavno je uputio apel poslodavcima da organizaciju rada prilagode vremenskim uslovima i psihofizičkim mogućnostima zaposlenih kako bi se smanjili rizici po zdravlje radnika.
Najizloženiji su građevinski radnici i zaposleni u komunalnim djelatnostima, koji veći dio radnog vremena provode na otvorenom, često na temperaturama koje prelaze 35 stepeni Celzijusa. Međutim, uprkos upozorenjima i preporukama nadležnih institucija, oblast rada na visokim temperaturama još uvijek nije zakonski uređena.
Predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske Dragana Vrabičić ističe da Savez sindikata Republike Srpske i granski sindikat već godinama insistiraju na donošenju propisa koji bi jasno definisali uslove rada tokom ekstremnih vrućina.
„Tražimo da se ova oblast zakonski uredi, oslanjajući se na međunarodne standarde, iskustva i dokumente zemalja iz okruženja. Rad na temperaturama od 35, 38 pa čak i 40 stepeni veoma je opasan i radnici moraju biti zaštićeni“, rekla je Vrabičićeva.
Početkom jula biće organizovana konferencija na kojoj će učestvovati predstavnici sindikata, Unije poslodavaca, Ministarstva rada, Ministarstva zdravlja i Inspektorata Republike Srpske. Cilj je pronalaženje rješenja koja bi omogućila bolju zaštitu radnika tokom perioda ekstremnih vrućina.
Vrabičićeva naglašava da se odgovornost za trenutnu situaciju ne može u potpunosti prebaciti na Inspektorat, jer inspektori trenutno nemaju zakonski osnov da poslodavcima nalože obustavu rada ili povlačenje radnika sa visokih temperatura.
Ipak, dodaje da poslodavci mogu preduzeti određene mjere, poput preraspodjele radnog vremena, organizovanja češćih pauza i obezbjeđivanja adekvatnih uslova za rad.
„Kada bi ova oblast bila uređena zakonom, obaveze bi bile jasne za sve – i za poslodavce i za radnike, a Inspektoratu bi bilo mnogo lakše da kontroliše primjenu propisa i sankcioniše one koji ih ne poštuju“, poručila je Vrabičićeva.
Sindikalci očekuju da će pitanje rada na visokim temperaturama konačno dobiti sistemsko rješenje, posebno imajući u vidu sve češće i intenzivnije toplotne talase koji pogađaju region.
Gordana Kaurin

